Tüm sayfa görüntülemeleri

22 Mayıs 2017 Pazartesi

RENKLERİN HAYATIMIZA ETKİSİ.

          Bence renkler her insanda farklı duygular uyandırır ,Kimi renkler insanları sakinleştirirken ,kimi renkler  heyecanlandırır ,kimi renkler   ise   gergin bir ruh hali oluşturur.Herkesin kendi rengi vardır mesela ben giyim tarzımda kış aylarında genelde beyaz ,siyah ve mavi renkleri kullanmayı çok severim ,ama yaz gelince daha canlı ve rengarenk kullanmayı seviyorum   , sarının  tonu ve kırmızıyı pek kullanmam,  ama favori renginiz ne diye sorarsanız şayet hiç düşünmeden mor renk derim. Sizler için araştırdım bakalım hangi renk hayatımızı nasıl etkiliyor?????                                                                                                                                           
BEYAZTemizlik, saflık ve güven hissi verir. Hüzünlendirir.Siyah: Konsantrasyonu ve özgüveni arttırır.Mavi: Özgürlük hissi verir ve sakinleştirir.Yeşil: Dinlendirir ve huzur verir.Kırmızı: Tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. İştah açar.Sarı: İnsana heyecan ve canlılık verir. Dikkat çekicidir.Mor: Bilinçaltını olumsuz etkileyebilir.Pembe: Neşe, güven ve rahatlık verir.Turuncu: İştah açar. Yorgunluğu giderir.Lacivert: Düşünce gücünü arttırır. Ciddiyet verir.Kahverengi: Toplum içinde rahatlık ve güven verir.Gri: Uzlaştırıcıdır. Yoğun kullanılırsa bunaltıcı olabilir.
 KIRMIZIBu renk canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Mutluluğu temsil eder. Kırmızı renk, fiziksel olarak; ataklığı, canlılığı ve duygusal bağlamda; bir işi sonuna kadar götüren azmi ve kararlılığı gösterir. İştah açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının çoğu logosunda kırmızıyı kullanır. Kırmızı tansiyonu yükseltir, kan akışını hızlandırır. Yanlış bir inanış vardır; boğaların kırmızıya saldırdığı sanılır. Oysa boğalar renk körüdür. Kırmızıya değil, kendilerine sallanan koyu renkli beze saldırır. 
YEŞİL Duygusal olarak bizi en çok etkileyen bir organımız olan kalp organının , bu rengin yaydığı enerji alanında olduğu düşünülür. Doğanın ve baharın rengidir. Güven veren renktir. O yüzden bankaların logolarında hakim renktir. Yeşil yaratıcılığı körükler. Bu yüzden büyük lokanta mutfaklarında yeşil tercih edilir. Hastanelerde de yeşil rahatlatıcı özelliği nedeniyle kullanılır. Yeşil alanda insanların daha az mide rahatsızlığı çektiği saptanmıştır.  : SİYAHDuygusallığı ve hüznü simgeler. Gücü ve tutkuyu temsil eder. Bizde ve batıda siyah matemi temsil ederken, Japonya'da siyah mutluluktur. Siyah fonda kullanılırsa karamsarlığı çağrıştırır. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan odaları tercih ederdi. 

MAVİ Vücudumuzda boğaz bölgesini yansıtan bir renktir. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların, denizin simgesidir. Sınırsızlığı ve uzak bakışlılığı simgeler. Huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Araplar mavinin kan akışını yavaşlattığına inanır, nazar boncuğu o yüzden mavidir. Batıda intiharları azaltmak için köprü ayaklarını maviye boyarlar. Duvarları mavi olan okullarda çocukların daha az yaramazlık yaptığı saptanmıştır. 
:LACİVERT Kozmik renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi, verimliliği simgeler. O yüzden dünyadaki firmaların yarıdan fazlası logolarında laciverdi kullanır. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imajı bırakır. 
MOR
Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih , yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığından, insanların bilinçaltını  korkuttuğu saptanmıştır. İntihar edenlerin beğendiği renktir. 
PEMBE Uyum ,neşe , şirinliğin ve sevginin simgesi. Rahat hissettiren ve dinlendiren bir renktir. Bu yüzden bazı büyük mağazalar tezgahtarlarına pembe üniforma giydirir ki, müşteriler kendilerini rahat hissetsin diye. Pembe aynı zamanda çocuk rengidir. 
 
SARI Sarı zeka , incelik ve pratiklikle ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin sembolüdür. Dikkat çekiciliğinden dolayı dünyada taksiler sarıdır. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın tüm hüzünlü güzelliğinde onun her rengini izlemek mümkündür. 
 KAHVERENGİ.Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir.  sergide, duvarların rengi değiştirilebilir hale getirilmiş. Fonda beyaz kullanıldığında insanlar sergide yavaş hareket etmiş. Fon kahverengiye döndüğünde ise insanlar müzede daha çok yeri daha az zamanda gezmişler. Kahverengi insanı hızlandırır. Bu yüzden fastfoodlar iç mekanda kahverengi kullanır. Kahverengi toprak rengidir. Kıyafetlerde pek tercih edilmez, çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmezler.Peki sizin favori renginiz hangisi?????
16 yorum:

 1. Güzel bir yazı olmuş.Gerçekten de renkler insanı etkiliyor.Ben de gökkuşağı gibiyim sanırım.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür edrim ,ne güzel gökkuşağı gibi rengarenk,,

   Sil
 2. Ben de tüm renkleri severim, ama benim için yeşil ve mavi biraz ön planda galiba .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel renkler mavi gökyüzü, yeşil ise doğanın rengi ...yorumunuz için teşekkür ederim..

   Sil
 3. Çok güzel bir yazı olmuş��
  Ben de neden bilmiyorum ama siyahı görünce mutlu olan insanlardanım. Siyah benim için özgürlüğü temsil ediyor. En azından bende böyle ilerliyor. ❤����
  Sevgiler������

  YanıtlaSil
 4. Güzel yorumunuz için teşekkür ederim,sizde benim gibi siyahı sevenlerdensiniz,günlük kıyafetlerimde muhakkak siyah kullanırım ..selamlar

  YanıtlaSil
 5. Küçüklüğümde en sevdiğim renk kırmızıydı ama sonra mavi yerini aldı.Neden aldı hangi bir ara aldı bilmiyorum ^.^ Pembe dendi mi yüzüm asılır ve benden uzak kalsın derim ^.^ Sanırım küçükken çok haşır neşir olmuşum bilemeyeceğim.Kış tonlarım sarı, kırmızı,siyah ama yazın mavi ağırlıklı oluyor.Şimdi düşündüm de kırmızı ve mavi dolabımda olmazsa olmazlarımdan ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Renkler muhakkakki hayatımızı etkiliyor,kırmızı ve mavi renk seçiminiz oldukça güzel bence ,yorumunuz için teşekkür ederim..

   Sil
 6. melabaaaağ geçerken uğradıım ebemkuşağı ve fulya arkadaşlarım da burdaymıış. aramıza da hoşgeldiniiz. görüşürüz yineee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hoşbulduk bende aranıza yeni katılanlardanım ,sayfamı ziyaret ettiğiniz için ,çok teşekkür ederim...

   Sil
 7. E tabii renksiz olmaz :) blogsuz da olmaz, okuyorum yazıları :)
  Ben de beklerim sayfama! :) ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok doğru renksiz olmaz sayfamı ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederim

   Sil
 8. Bu kadar renkli giyiniyorlar diye mi romanlar çok renkli kişilikteler:)))
  Bence öyle ama...
  Güzeldi, sevgilerimle:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede öyle çünkü renklerin hayatımıza etkisi muhakkakki var ,yorum için teşekkürler selamlar..

   Sil
 9. Bende moru seviyorum fakat intihar etmeyi hiç düşünmedim ☺☺

  YanıtlaSil

İlK MARKA DENEYİMİM

                 Denebunu.com'dan denemem ve paylaşmam için ilk kutum elime ulaştı ,kutuyu açtığımda çok heyecanlandım zaten oldum ola...